Projeler

Yabancılar için Türkçe Öğretimi

Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Türk milletinin dili Türkçedir. Türk Dili dünyada en güzel, en zengin ve kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sevip onu yükseltmek için çalışır… Türk Dili, Türk ulusunun yüreğidir, beynidir.” demektedir. Anda Derneği olarak faaliyet gösterdiğimiz sınır ötesi coğrafyalarda bulunan Halime Ana, Tenzile Ana (Suriye) ve Muhsin Yazıcıoğlu(Afganistan) yetim merkezlerindeki kardeşlerimizin Türkçemizi daha iyi öğrenebilmeleri için, Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi alanında sertifikalı eğitmenlerimiz, Türkçe eğitimlerini düzenlemeye başlamıştır. Eğitmenlerimiz gerek eğitim merkezlerine giderek gerekse çevrimiçi bağlantılar üzerinden Türkçe öğretmenleri ile istişare yaparak öğrencilerin durumu hakkında bilgi almakta ve eğitimin daha verimli olabilmesi için gerekli materyalleri sağlamaktadır. Gayemiz, yine Mustafa Kemal Atatürk’ün deyimiyle: “Bugünkü ve yarınki Türk’ün medeniyetini kucaklayacak en güzel ve en ahenkli Türkçe’dir.”

İklim ve Afet Eylem Grubu

Derneğimizin faaliyetleri insan ile iç içe ve bağlantılıdır. İnsan ise doğanın bir parçası olduğundan; doğayı, iklimi, çevreyi ve küresel gereklilikleri korumak da nihai bir görevimizdir. Bu bağlamda yapacağımız etkinlikler doğa, iklim ve çevre dostu olduğu gibi; onları korumaya, sebep olduğumuz olumsuz etkiyi en aza indirmeye ve insanları bu alanda bilinçlendirmeye yönelik olacaktır.

Derneğimizin İklim ve Afet Eylem Grubu, ‘Birleşmiş Milletler’in Küresel Amaçları’ doğrultusunda; iklim değişikliği azalımı, iklim değişikliği uyumu, etkinin azalması ve erken uyarı konularında eğitimin, farkındalık yaratmanın, insani ve kurumsal kapasitenin geliştirilmesi maddelerini benimser. Bu alanda yapılacak çalışmalar öncelikle kadınları, çocukları, gençleri, dışlanmış ve kırılgan grupları, sonrasında tüm halkı ve insanlığı kapsar.

Derneğimiz afet çalışmaları yürütmektedir fakat afetler bir sebep değil, sonuçtur. İklim değişikliği ise zamanla afetin gerçekleşmesinde etkili olan önemli bir sebeptir. Örneğin; iklim değişikliğinden kaynaklanan sıcaklık artışı uzun vadede kuraklığa sebep olacaktır. Buradaki önemli bağlam sebep-sonuç ilişkisini kavramak ve müdahaleleri daha bilinçli gerçekleştirmektir. İklim değişikliğine uyum çalışmaları afet risklerini azaltmaya ve afet risklerini azaltma çalışmaları iklim değişikliğine uyuma katkıda bulunacaktır. Bu sebepten dolayı iklim ve afeti birbirinden bağımsız değil birbiriyle iç içe kabul edilir.

Yapılacak çalışmalar; insanın bir parçası olduğu doğayla uyumlu yaşamasını sağlamayı amaçlamaktadır. İklim değişikliği, küreselleşme ve afet gibi hassas, geleceğimizi doğrudan etkileyen durumlar karşısında bilinçli olabilmeyi ve bu durumları iyileştirmeye yönelik eylem planları oluşturmayı hedeflenmektedir.

Hedeflerimizi gerçekleştirebilmek için bu alanla ilgilenen lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden iklim ve afet eylem grubu kurulmuştur. Grubun alanda yapacağı çalışmalarda yetkinlik sağlayabileceği eğitimleri alabilmeleri sağlanacaktır. Bu nedenle üniversiteler, yerel yönetimler, alan uzmanları, ulusal, uluslararası kurum ve kuruluşlar ile iş birliği ve eğitim çalışmaları yapılacaktır/yapılmaktadır.

Koordinatör
Rümeysa Yağmur Saçan

Kurban Paylaştıkça Çoğalır

Bu Kurban Bayramında da bağışlarınızla mazlumlara umut olunKurban paylaştıkça çoğalsın…

Online Bağışlarınız sonrası ekip arkadaşlarımız iletişim numaralarınızdan sizlere ulaşarak 24 saat içerisinde vekâletinizi sözlü olarak alacaklardır. Olası aksaklıklar durumunda aşağıdaki iletişim bilgilerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Türkiye İletişim Numarası: 0506 061 39 25 Avrupa İletişim Numarası: +49 176 20956515 Havale/EFT yolu ile Kurban Bağışlarınız için hesap bilgilerimiz ZİRAAT BANKASI Hesap Adı: ANDA KARDEŞE VEFA EĞİTİM ARAŞTIRMA ve YARDIMLAŞMA DERNEĞİ TL Hesabı: 0841-78636794-5007 DOLAR Hesabı: 0841-78636794-5008 EURO Hesabı: 0841-78636794-5009 IBAN Numarası: TR07 0001 0008 4178 6367 9450 07 SWIFT KODU: TCZBTR2A Havale/EFT ile ulaştıracağınız bağışlarınızın açıklama kısmına AD-SOYAD ve İletişim Bilgilerinizi yazmanız gerekmektedir. Aksi taktirde ekiplerimiz size ulaşamayacak ve vekâletlerinizi alamayacaktır. Bilgileri yazdığınız hâlde tarafınıza dönüş sağlanmaz ise veya bilgilerinizde yanlışlık yaptı iseniz aşağıdaki iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz. Türkiye İletişim Numarası: 0534 669 13 83 Avrupa İletişim Numarası: +49 176 20956515 NOT: Kurban kesimi görüntüleri kesim sonrası vekâlet sahibine (kullanıyor ise) WhatsApp veya E-posta yolu gönderilecektir. Bu Kurban Bayramında da bağışlarınızla mazlumlara umut olunKurban paylaştıkça çoğalsın…

Online Bağışlarınız sonrası ekip arkadaşlarımız iletişim numaralarınızdan sizlere ulaşarak 24 saat içerisinde vekâletinizi sözlü olarak alacaklardır. Olası aksaklıklar durumunda aşağıdaki iletişim bilgilerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Türkiye İletişim Numarası: 0534 669 13 83 Avrupa İletişim Numarası: +49 176 20956515 Havale/EFT yolu ile Kurban Bağışlarınız için hesap bilgilerimiz ZİRAAT BANKASI Hesap Adı: ANDA KARDEŞE VEFA EĞİTİM ARAŞTIRMA ve YARDIMLAŞMA DERNEĞİ TL Hesabı: 0841-78636794-5007 DOLAR Hesabı: 0841-78636794-5008 EURO Hesabı: 0841-78636794-5009 IBAN Numarası: TR07 0001 0008 4178 6367 9450 07 SWIFT KODU: TCZBTR2A Havale/EFT ile ulaştıracağınız bağışlarınızın açıklama kısmına AD-SOYAD ve İletişim Bilgilerinizi yazmanız gerekmektedir. Aksi taktirde ekiplerimiz size ulaşamayacak ve vekâletlerinizi alamayacaktır. Bilgileri yazdığınız hâlde tarafınıza dönüş sağlanmaz ise veya bilgilerinizde yanlışlık yaptı iseniz aşağıdaki iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz. Türkiye İletişim Numarası: 0534 669 13 83 Avrupa İletişim Numarası: +49 176 20956515 NOT: Kurban kesimi görüntüleri kesim sonrası vekâlet sahibine (kullanıyor ise) WhatsApp veya E-posta yolu gönderilecektir.<

Afet Bilinci ve İlk Yardım Eğitimi

ANDA Derneği olarak yürüteceğimiz STK’lar İçin Afet Bilinci ve İlk Yardım Eğitimi, T.C. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenmektedir.
Projemiz 2021 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından ilan edilen Afet Eğitim Yılı çerçevesinde “Birey ve Aileler İçin Afet Bilinci ve İlk Yardım Eğitimi” olarak verilmesi planlanmıştır. Bu kapsamda önceden belirlenen 7 ilde bulunan Sivil Toplum Kuruluşları adına katılan gönüllü, çalışan veya üyelerine verilerek, afet ve ilk yardım gerektiren durumlarda yapılması gerekenleri içeren kapsamlı bir eğitim olacaktır. Bu iller şu şekildedir; Ankara, İstanbul, Bursa, Sivas, Erzincan, Elazığ, Tunceli’dir.