“Bir Köy Bir Sevda” Projemizde İlk Meyve

ANDA Eğitim Araştırma Yardımlaşma ve Arama Kurtarma  Derneği tarafından, Oltu’ya bağlı Gökçedere Mahallesi İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirilen tadilat işlemleri tamamlandı. 11 üniversite öğrencisi 13 günde okul binasının fiziki şartlarını iyileştirdi. Yenilenen okul binasını gören Gökçedereli minik öğrencilerin mutlulukları yüzlerine yansıdı.

Türkiye’de 11 şubesi bulunan ve genel manada mazlumların yanında yer alarak yardım götüren ANDA Eğitim Araştırma Yardımlaşma ve Arama Kurtarma  Derneği, ilk kez bir eğitim yuvasında faaliyet göstererek okul binasının tamamen farklı görünüme kavuşmasını sağladı.

Daha önce okula gelerek eksikleri tespit eden Erzurum Atatürk Üniversitesi ve Erzurum Teknik Üniversitesi öğrencileri, yaklaşık 2 hafta süren hummalı bir çalışmayla Gökçedere Köyü İlköğretim Okulu binasını baştan aşağıya yeniledi. Okulun sınıflarındaki duvarları kazıyarak yeniden alçı çeken üniversiteli gençler, daha sonra alçı ve boya yaptılar. Okulun dış cephesi, kapı ve pencerelere kadar her yeri boyayan gönüllü yürekler, pencerelere lüks perdeler asmayı da ihmal etmediler.

Gökçedere Köyü İlköğretim Okulu bahçesinde gerçekleştirilen açılış programına katılan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Zengin, “Arkadaşlarımız ilk yanıma geldiklerinde ve böyle bir düşüncelerinin olduğunu söylediklerinde açıkçası fazlasıyla samimi geldi. Daha sonra kendilerine, bize düşen konuda gerekli desteği sağladık. Açıkçası, okulların açılma haftasına denk geldiği için süreci pek takip edemedim ama şuan gerçekten heyecanlı bir şekilde yapılan tadilat işini merak ediyorum. Arkadaşlarımızın eline yüreğine sağlık, emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

ANDA Kardeşe Vefa Derneği Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Güneş ise, “Öncelikle yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum. ANDA Eğitim Araştırma Yardımlaşma ve Arama Kurtarma  Derneği olarak Erzurum’daki gönüllü kardeşlerimiz tarafından buradaki okulumuza bir tadilat işlemi gerçekleştirildi. Arkadaşlarımızın hepsi genç ve dinamik, burada gece-gündüz demeden çalıştı ve emek sarf ettiler. Bütün bunların hepsi, buradaki yavrularımızın çok daha iyi şartlarda eğitim görmeleri içindir. Bütün emeği geçen arkadaşlarımı tebrik ederim“ diyerek, tadilat boyunca emek gösteren gençleri kürsüye davet ederek alkışlattı.

Daha sonra okul binası önünde minik öğrencilerin tuttuğu kurdeleyi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Zengin, ANDA Eğitim Araştırma Yardımlaşma ve Arama Kurtarma  Derneği Genel Başkanı Okan Tosun ile birlikte kestiler. Okul binasını gezen İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Zengin, yapılan çalışmayı çok beğenerek emeği geçenlere bir kez daha teşekkür etti. Dernek Genel Başkanı Okan Tosun ise, okulun lavabolarının iyi durumda olmadığını gözlemlediğini belirterek, burası için de gerekli girişimlerde bulunup yenileme çalışması yapacaklarını belirtti.

Okulun tadilat çalışmalarında yer alan öğrencilerden Şeyda Elibol, “Minik kardeşlerimizin daha da iyi şartlarda eğitim-öğretim görmesini arzu ettiğimiz için bu çalışmayı yapmayı uygun gördük. 2 hafta boyunca 7 arkadaşımız ile birlikte gece gündüz demeden burada çalıştık. Her şey küçük kardeşlerimizin geleceği için” şeklinde konuştu.

Açılış töreni ve yenilenen okul binasının gezilmesinin ardından, giydikleri çeşitli kostümleriyle çocukları uzun bir süre eğlendiren Büyülü Alem Tiyatro Topluluğu ise programa renk kattı. Ayrıca Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri de programa katılarak, kendi pişirdikleri pasta ve börekleri küçük kardeşlerine ikram etti.

Daha sonra üniversite öğrencileri Gökçedere İlköğretim Okulu öğrencileri ile birlikte çuval yarışı, halat çekme ve çeşitli orta oyunları oynadılar. Ardından öğrenciler ve protokol müzik eşliğinde halaylarla doyasıya eğlendi. Köyde adeta bayram havası yaşanırken Gökçedereli velilerde okul bahçesindeki programa yoğun ilgi gösterdi.

Büyülü Alem Tiyatro Topluluğu minik öğrencilere yüz boyaması yaparak çeşitli hayvan figürleri ve Ayyıldız çizerken ANDA Eğitim Araştırma Yardımlaşma ve Arama Kurtarma  Derneği Genel Başkanı Okan Tosun’da miniklere diş macunu seti dağıttı.

Bu arada açılış törenine Oltu İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Zengin, ANDA Eğitim Araştırma Yardımlaşma ve Arama Kurtarma  Derneği Genel Başkanı Okan Tosun ve Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Güneş, Yeni Vizyon 2071 Gençlik Derneği Genel Başkan Yardımcısı Emrah Ceylan ile okul müdür ve yardımcısı, öğretmenler, öğrenciler ve köy halkı katıldı.

ANDA  Derneği

 

Sosyal Medyada ANDA

Diğer Haberler